V dnešním článku se dozvíš, jak bude vypadat Tvůj trénink u nás. Pokud jsi četl i články Proč děláme úvodní konzultaci? a Proč děláme fyzické testování?, tak už víš, jaká cesta povede k prvnímu tréninku v Jiném Fitku. Pojď tedy s námi hlouběji do králičí nory a dozvíš se, proč se vyplatí dát svému cvičení dlouhodobý směr a tím i smysl.
Co to vlastně je, ten trénink?
Pro potřeby tohoto článku Ti trénink definujeme následovně. Je to složitý, dlouhodobý a účelně organizovaný proces, mající za cíl zlepšení konkrétních dovedností a vlastností daného jedince. Níže bude řeč zejména o zlepšování fyzického potenciálu prostřednictvím kondičního tréninku. Ten může mít mnoho podob podle účelu a potřeb cvičence.
V těle vedle sebe koexistuje několik energetických systémů, které se podílejí na metabolismu a tím mimo jiné zabezpečují lidský pohyb. Podle intenzity a délky zátěže převládne vždy některý z nich. Jsou to aerobní, anaerobní a ATP-CP systém.
Jak trénovat jednotlivé systémy je dnes poměrně dobře známé z praxe, a také bezpečně ověřené či zdokonalené vědou. Proto není potřeba vymýšlet žádné novoty, ale je nadmíru důležité držet se principů.
Trénink podle potřeb, nikoliv podle módních trendů
Přemýšlel jsi nad tím, jaká potřeba Tě vede k tomu, dělat nějakou fyzickou aktivitu? Zkusíme zde pár možností vypsat.
Potřeba… cítit se dobře, vypadat dobře, hýbat se zdravě, zhubnout tuk, přibrat svaly, učit se novým dovednostem, soutěžit, vítězit, být zdravý teď, být zdravý i v budoucnosti, být zdravý i v daleké budoucnosti…
Můžeme Ti zaručit, že naplnění většiny z těchto potřeb si žádá opravdový trénink, ne jenom náhodné cvičení! Žádná skupinová lekce není cílený, složitý, dlouhodobý a účelně organizovaný proces. O tom nemůže být sporu. I když krátkodobě to může být zábava, něco nového, z dlouhodobého hlediska je to pohyb v začarovaném kruhu. Život ale není kruh, život je křivka s konkrétním bodem na jejím začátku a jiným na jeho konci. Na to, co tě potká mezi tím, se dá celkem slušně připravit tréninkem. Proto se netoč v kruhu, ale vykroč správným směrem.
Víc je vždy víc
Pokud si kladeš otázku: „Kolik tréninků bych měl absolvovat za týden, abych se přibližoval svému cíli?“ Odpověď bude možná složitější než bys čekal. Na začátku bychom chtěli říct, že co je pro někoho tréninkem, bude pro druhého pohyb pod jeho rozpoznávací hranicí. Pokud však od tohoto odhlédneme, je vždy lepší jeden trénink než žádný, dva lepší než jeden, a tak dále. Obecně bychom se měli hýbat každý den. O tom v jakém objemu, v jaké intenzitě a v jaké náročnosti, rozhoduje nejlépe trenér. Ten by měl i plánovat. Od dlouhodobého plánování v řádu let, přes střednědobé, až po krátkodobé, týdenní plánování. Na Tobě leží tíha zodpovědnosti sám za sebe. Protože trenér s Tebou není v kuchyni ani v obchodě, nechodí s Tebou do práce ani spát. Taky za Tebe neodcvičí trénink. To znamená, že čím více budeš poctivý ke svému tréninku, stravě, spánku, atd., tím lepších výsledků budeš dosahovat. V kombinaci s kvalitním trenérem je tohle ten tajný recept k úspěchu!
Jaký trénink předepisujeme v Jiném Fitku
V naší tělocvičně vždy vycházíme z potřeb a cílů našich svěřenců. Můžeme ale říct, že se u každého člena snažíme o dosažení strukturální rovnováhy pomocí silového tréninku. Také o vybudování určité úrovně aerobní vytrvalosti, dle potřeb každého jednotlivce. Data, ze kterých vycházíme pro sestavení plánu, tréninkových period a samotných tréninkových jednotek, čerpáme z fyzického testování. Po určení priorit můžeme začít s tréninkem.
První příklad bude Ernest, 29 let, začátečník, s cílem kompenzovat sedavou práci, cítit se a vypadat dobře. Při testování jsme zjistili jako slabiny tahovou a tlakovou sílu horní části těla a slabou posturální stabilitu a vytrvalost.
A1: Dumbbell Bench Press @3010: 10 x 3; rest 1 min
A2: Dumbbell 3-Point Row @2011: 10/Arm x 3; rest 1 min
B1: Strict Press @21X1: 10 x 3; rest 1 min
B2: Kettebell Horn Bicep Curls @2020: 12 x 3; rest 1 min
C: 4 kola @ konstantní úsilí
10 cal Air Bike + 30s Side Plank- Left Side + 10 cal Air Bike + 30s Side Plank- Right Side + 30 m Farmers Walk @2x 20 kg

Druhý příklad může být Lumír, 23 let, pokročilý, student. Cíl je maximální sportovní výkon ve funkčním fitness.
A: Squat Snatch: 1.1.1 x 5; rest 2-3 min
B: Snatch Pull @10X1: 1.1 x 4; rest 2-3 min
C: Front Squat @10X1: 3 x 5; rest 3 min
D: 4 kola @ stupňuj tempo každé kolo; rest 2 min
5 Ring Muscle Up + 4 Power Snatch @70 kg + 300 m Row

Trénink začíná tam, kde končí Tvé schopnosti
Na první pohled je zřejmé, že oba příklady jsou natolik odlišné, že najít jeden kompromisní trénink pro oba tak, aby z něj těžili maximum pro své cíle, je prakticky nemožný. Z praxe víme, že co člověk to originál. Počínaje rozdíly v povaze, stravovacích návycích, schopnostech regenerace, přes motivaci a konče tréninkovým věkem nebo dlouhodobými cíli.
Zkrátka a dobře, z toho co víme z literatury a vidíme v praxi, je tou nejúčinnější cestou k úspěchu individuální přístup. No a právě proto takto naši klienti trénují. Každý má svůj vlastní trénink. Ten je trenérem vytvořený v aplikaci Coach Rx. Díky využití moderních technologií je tréninkový proces přehlednější a účinnější. V aplikaci můžeš sledovat vývoj a zlepšení v jednotlivých cvicích a workoutech. Obsahuje videa jednotlivých cviků a navíc slouží i jako tréninkový deník, kam zapisuješ výsledky a veškeré dojmy z tréninku. Pro nás trenéry je to nástroj pro lepší dlouhodobé plánování a lepší přehled ve „fitness monitoringu“. Aplikace Coach Rx nabízí mimo jiné i možnost předepisovat a sledovat i mimo tréninkové cíle. Jako na příklad pobyt na slunci, spánek, kvalita a složení jídla, počet kroků za den, atd. V neposlední řadě můžeme být s Tebou v kontaktu i na dálku. Když odjedeš na dovolenou nebo díky zásahu vyšší moci nemůžeš cvičit v tělocvičně spolu s přáteli.
Snad je Ti teď jasné, proč bys neměl sedět v koutě, ale začít s cíleným tréninkem pro TVŮJ život.