Tímto článkem bych rád přiblížil, co a proč tě čeká a nemine, pokud se s námi rozhodneš trénovat. Ve fitness průmyslu nabízíme komplexní, kvalitní a profesionální služby. Počátek spolupráce se tedy může zdát na první pohled komplikovaný. Určitě komplikovanější než úvod do skupinových lekcí či přihláška na kruhový trénink nebo hodinu yógy, Vše má svůj důvod a po přečtení následující série článků ti to bude jistě jasné.
Konzultace, testování, trénink
Pokud chceš dosahovat jakýchkoliv výsledků ve fitness (např. shazování tuku, nabírání svalů, zvyšování síly, zlepšení specifického sportovního výkonu nebo pestrého tréninku na udržení se ve formě), musí být trénink správně nastaven. Rozuměj vzhledem ke tvému cíli a tréninkovým možnostem (fyzickým, dovednostním, časovým).
A k tomu nám, mimo odborných znalostí, poslouží konzultace s následným testováním pohybu a tvého fyzického výkonu. Pokud tréninkovému procesu nepředchází konzultace s testováním, trénink je náhodný s náhodnými výsledky. Velmi tím zvyšujeme riziko zranění, protože o tobě nemáme žádná data. Nevíme, jak se pohybuješ, jaké jsi případně prodělal zranění, jaké máš tréninkové zkušenosti, co tě motivuje, jak vypadá tvůj život, jak zvládáš regenerovat atd. Bez těchto informací se jedná o neprofesionální hádání.
Proč je konzultace nenahraditelná?
Koučování, potažmo trénování, musí být založeno na vzájemné důvěře mezi koučem a klientem. A právě během konzultace se začíná tento vzájemný vztah tvořit. Pokud má spolupráce nést své ovoce, tak by měla fungovat i určitá chemie mezi koučem a jeho svěřencem. Sportovec nemůže pochybovat o svém tréninku ani o lifestyle doporučeních od svého kouče. Stejně tak kouč potřebuje cítit, že jeho práce přináší výsledky a tím i radost.
Druhou, neméně důležitou hodnotou, kterou získáme z konzultace, jsou informace o klientovi. Okruh získávaných informací je dosti široký. Každý člověk je unikátní, a proto ho musíme důkladně poznat. Zajímáme se o všechny oblasti života, osobnostní rysy, sportovní data, motivaci, cíle atd. Tyto informace nám pomáhají správně nastavit trénink, říkají jak tě efektivně motivovat a jak s tebou komunikovat.
V neposlední řadě, na základě konzultace doporučujeme kroky, vedoucí k odstranění případných nedostatků ve stravě a životním stylu.
Jak u nás konzultace probíhá?
Konzultace začíná podáním ruky a nabídkou tykání :). U čerstvě pražené kávy nebo dobrého čaje vedeme přátelský hovor, dle připravené šablony. Často však necháme hovor plynout a někdy tak objevíme to, co by jinak zůstalo skryto. U konzultace vždy platí, že žádná odpověď není špatná, protože se snažíme poznat skutečnost. Musíme zjistili, kde může být problém, na kterém je třeba pracovat.
Z našeho pohledu tě nikdy nebudeme na konzultaci nehodnotit, protože takový přístup nám umožní objektivně posoudit všechny skutečnosti. Ty by ses na oplátku měl snažit být maximálně otevřený, upřímný a nepřikrášlovat skutečnost podle toho, jakou by sis ji přál.
Jaké otázky můžeš čekat:
- Kolik spíš denně hodin a jaká je kvalita tvého spánku?
- Jak se cítíš ráno po probuzení (šťastný, hladový, nadržený :))?
- Jsi spíše skřivan nebo sova?
- Co děláš hodinu před tím, než jdeš spát?
- Jak vypadá tvé jídlo během dne?
- Kolik tekutin vypiješ za den a jaké?
- Jaké jsou Tvé životní hodnoty?
- Jaké máš zkušenosti s plánovaným/řízeným tréninkem?
Co je a co není přínosná konzultace?
- rozhovor mezi čtyřma očima v trvání 45-75 minut
- rozhovor zaměřený na klienta
- kouč naslouchá, nehodnotí, dívá se „očima klienta“
- navazuje se vztah kouč-klient na základě vzájemné důvěry
- pětiminutový rozhovor před tréninkem
- monolog trenéra o jeho metodách
- vysmívání se a zlehčování klientových návyků
- trenér se snaží ohromit klienta
Je po konzultaci, na řadě je testování
Po konzultaci má kouč k dispozici první várku informací o klientovi, tu druhou získá při fyzickém testování. Vyhodnocují se klientova slabá místa a připravuje plán, jak je postupně odstranit. Kouč získává představu, co očekávat u testování, což testy potvrdí nebo vyvrátí.
Další článek z této série bude na téma: testování, proč a jak to děláme my v Jiném Fitku.