Recept na úspěšnou změnu

Známe to snad všichni. Někdo by rád ploché břicho, někdo kulatý zadek a ten třetí vzadu zatáhnout 200 kg na mrtvolu. Cílů je jako lidí a každý má svou unikátní cestu, kterou k němu směřuje. To je v pořádku, protože všichni jsme naprostý originál. Co tím chci říci? Že dosažení jednoho cíle nemá stejný recept pro každého. Často se stává, že co zabralo u kamaráda pro Tebe nefunguje. Potom motivace klesá. „Genetika je proti mně“: řekneš si. Nebo: „Co z toho života mám, proč se snažit, když jsem dělal přesně to, co Pepa a nic. Otráveně skončíš zase na gauči, koukáš na Netflix a popíjíš sklenku vína… sníš dortík… vypiješ pivo… pojídáš brambůrky…

Když uděláš v životě změnu, budeš se cítit nekomfortně. To je naprosto normální. Člověk nemá změny rád, nesou s sebou pocit nejistoty. Asi už chápeš, kam mířím. Dotáhnout své snažení do úspěšného konce není vůbec snadné, natož samozřejmé. Naopak, je to zatraceně těžká věc. Zvláště, pokud jsi na to sám, bez opory, mentora na Tvé cestě za změnou.

Nový začátek


Na začátku máš vždy opravdu velkou motivaci, jsi odhodlaný začít a nepolevit. První překážkou je slovo AŽ

Začnu AŽ zítra. Začnu AŽ v pondělí. Začnu AŽ po prázdninách, AŽ na nový rok, AŽ… doplň si sám. Pokud porazíš slovo AŽ, a na zrcadlo si nalepíš lístečky s motivačními citáty, na Instagramu začneš sledovat ty správné influencery, jsi teprve na začátku cesty. Otázka je, co uděláš až tato motivace zeslábne, až se dostaví první větší překážky…

Bod zlomu

Díky disciplíně si vytvoříš správné dlouhodobé návyky, které Tě dostanou tam, kde chceš být.

To je přesně místo, kde se podruhé láme chleba. Samotná motivace Tě přes překážky nepřenese. Dokonce ani ten nejlepší influencer, od kterého jsi si koupil třicetidenní tréninkový plán, není po ruce. Ten, kdo je po ruce vždy, jsi TY sám! A abys uspěl, musíš mít DISCIPLÍNU. Díky disciplíně si vytvoříš správné dlouhodobé návyky, které Tě dostanou tam, kde chceš být. Pokud máš navíc někoho, kdo Ti bude mentorem a drží Tě na správné cestě, pokládá Ti správné otázky, které zostřují zaměření na výsledek, pak je to výborné.


Jak vytvořit dlouhodobý návyk.

Pokud máš na jazyku větu typu „nemám čas“, tak si na papír poctivě napiš, kolik času za den strávíš věcmi, které nejsou produktivní a nepřibližují Tě k Tvému cíli.


Jak už jsem zmínil výše. Návyk lze vytvořit pomocí disciplíny. Vyhraď si jedno sobotní odpoledne, pohodlně se usaď a přemýšlej, čeho chceš dosáhnout. Až budeš vědět kam míříš, snáze najdeš cestu k tomuto bodu. Poté máš v zásadě dvě možnosti. Za prvé, sám víš, jak se k cíli dopracovat. Za druhé, nevíš. Tehdy je potřeba vyhledat pomoc, trenéra, který Ti sestaví dlouhodobý plán. Mimochodem, počítej v řádu měsíců, dokonce let. Kdo slibuje velkou slávu za tři měsíce, obvykle Tě chce utáhnout na vařené nudli.

Ať už pro Tebe platí kterákoli ze dvou možných cest, je další krok stejný. Musíš se podívat do svého kalendáře a napevno si rezervovat tři nebo čtyři dny v týdnu na návštěvu tělocvičny, kde budeš praktikovat rozumný silový trénink, dle Tvých individuálních možností. Zároveň si najdi ve zbylých dnech z týdne alespoň půl hodiny pro aerobní pohyb, typu chůze, jízda na kole, plavání, aktivní hra s dětmi a tak podobně. Pokud se ti na jazyk dere věta „nemám čas“, tak si na papír poctivě napiš, kolik času za den strávíš věcmi, které nejsou produktivní a nepřibližují Tě k Tvému cíli. Věř, že kde je vůle, tam je i cesta.

Pohyb bez správného životního stylu slibuje jen polovinu úspěchu

Nezapomeň, že trénink samotný nestačí. Zaměř se i na svou stravu, spánek, své vztahy a práci. To vše hraje svoji roli při cestě za úspěchem. Zase platí, že pokud nevíš co děláš špatně, obrať se na odborníky, kteří tě navedou na správnou cestu. I pro činnosti jako je vaření jídla, jeho konzumace, pro udržování zdravých vztahů, dostatek spánku, pro všechny tyto věci by sis měl vyhradit prostor. Jakmile budeš mít zaplánováno „černé na bílém“, tak jsi udělal první opravdový krok k vytvoření návyků. Vytvořil jsi závazek sám se sebou, že CHCEŠ UDĚLAT ZMĚNU. Super. A zde je místo pro disciplínu. Bez disciplíny zůstane jen u prvního kroku ze stovek dalších. Jen disciplína Tě udrží na správné trajektorii, než se ze závazků stanou návyky. V praxi se samozřejmě nepřevrátí celý Tvůj život vzhůru nohama. Kouč Tě vede postupnými změnami, právě proto, abys je byl schopen ze závazků měnit na návyky.


Konkrétně si můžeme ukázat dva příklady:


Případ první: Michal

32 let, 180 cm/82 kg, technolog, trénuje pro zdraví a krásu.

Pije denně: 1.5 l vody. Spí: 4 h. Trénuje: 3x týdně silový trénink + 1x týdně fotbal s kamarády + 1x týdně tůra/výlet s manželkou.

U Michala vidíme, že v pohybu/tréninku nebude hlavní problém. Ten se nachází v hydrataci a spánku. To znamená, že největší vliv na výsledek bude mít implementace nových návyků.

Michal si tedy stanoví následující cíle: vypít denně 2.5 l vody a spát alespoň 7-8 hodin denně. Aby bylo reálné těchto cílů dosáhnout, dá si Michal závazky v podobě: do 1 měsíce pít každý den 2 l vody a spát alespoň 6-7 hodin denně. Pokud za měsíc při konzultaci se svým trenérem vyhodnotí, že závazky plní a již se z nich stal návyk, stanoví si závazky nové: pít 2.5 l vody a spát 7-8 hodin. Za měsíc si vše opět vyhodnotí. Pokud závazek neplní, staví se další měsíční období a proces se opakuje, dokud není návyk skutečně vytvořen.


Případ druhý: Eliška

27 let, 165 cm/63 kg, účetní, trénuje proto, že se chce cítit lépe ve svém těle, přeje si méně tuku, lepší fyzičku. Pije denně: 2 l vody. Každodenní spánek: 8 h. Trénuje: 2x za týden HIIT (High Intensity Interval Training) na skupinové lekci, 2x běh 30-60 min @ 90’% max HR.

V případě Elišky bychom se určitě podívali také na její stravovací zvyklosti a posoudili bychom, jsou-li v souladu s jejími cíli. Pokud se díváme jen na daná data viz víše, pak je to právě trénink, který si zaslouží naši prioritní pozornost. Eliška trénuje pouze ve vysoké intenzitě, a to není styl cvičení, který podporuje její cíle.

Její trénink by měl vypadat následovně: Po: Silový trénink – celé tělo Út: 40-60 min běh – mírná intenzita, případně rychlá chůze St: Silový trénink – celé tělo Čt: 40-60 min běh – mírná intenzita, případně rychlá chůze Pá: Silový trénink – celé tělo So: výlet/jóga/práce na zahrádce Ne: volno

Určit prioritu neznamená, že se zaměříme jen na jednu věc a ostatní části necháme ležet. Je to o úzkých místech, které když zlepšíme, udělají nám největší prospěch, vzhledem k požadovanému cíli. Vždy bychom také měli jednou za čas přehodnotit aktuální stav a určit kam zaměřit nejvíce energie.


Na závěr přidávám vlastní zkušenost. Je nesmírně těžké se na sebe dívat s odstupem. Jsou lidé, kteří to zvládnou, ale nebude jich mnoho. Proto se neboj svěřit do rukou někoho, kdo dokáže věci vidět v souvislostech a nebude Ti slibovat zázraky na počkání, ale poví Ti pravdu bez kudrlinek. Každý by měl akceptovat pohled zvenčí, druhou stranu mince, pohled bez osobního zabarvení. Je to zkratka, jak se můžeš posouvat vpřed… Blíže svému cíli.

© 2020 Jiné Fitko s. r. o. | Budovatelská 4796, Zlín 760 05 | IČ: 04762835 | Spisová značka C 91777 vedená u Krajského soudu v Brně
Designed by Petr Bělej