Soutěžní funkční fitness

Můžeš ho nazývat různě. Funkční fitness, Sport of Fitness, CrossFit®. Podstata zůstává stejná, jde o vyjádření fyzického potenciálu na soutěži. Netrénuješ pro zdraví a krásu, ale pro body a vítězství.

Dva hlavní směry

V současnosti existují dvě hlavní oficiální autority, které udávají směr v soutěžním funkčním fitness. Jsou to IF3 a Crossfit®. Níže ti obě definuji, z čehož vzejdou základní rozdíly, přesto jde ve své podstatě o totéž. A to ukázat co je v tobě, co jsi natrénoval a jak to dokážeš prodat na závodní ploše.

International Functional Fitness Federation (IF3)

Je mezinárodní nezávislá a nezisková organizace. Zaštiťuje globální vedení, podporu a zdroje pro funkční fitness jako soutěžního sportu. Má za cíl utvářet a dohlížet nad pravidly pro bezpečnost a férovost všech závodů pod hlavičkou IF3.

Ultimátním cílem je dostat Functional Fitness na Olympijské hry.

CrossFit®

Je označení tréninkového konceptu, podléhajícího ochranné známce, kterou vlastní soukromá společnost. Oficiální CrossFit závody jsou pořádány soukromou společností CrossFit, LLC, primárně za účelem zisku.

Sportovní rozdíly

Při soutěži v CrossFitu nikdy nevíš co tě čeká. Vždy záleží na pořadateli. Může se ti tak stát, že závod bude nevyvážený. Někdy bude převážně silový, jindy zase více aerobní.

Funkční fitness, pod záštitou IF3 má šest definovaných oblastí, které se testují na každém závodě. Jsou to: vytrvalost, síla, vlastní váha, dovednosti, mix, výkon. Což nám zajistí komplexní otestování celého spektra výkonu sportovce.

Co musím mít jako atlet?

Pokud tě láká tento sport, věř, že je náročný a krásný zároveň. Pokud chceš uspět v závodním pelotonu, budeš muset ovládat gymnastiku i vzpírání, být zároveň silný i vytrvalý. Zvládnout výkon trvající dvě minuty v maximální možné intenzitě a zároveň takticky ustát dvacet minut trvající workout, kde tě přepálený začátek bude stát dobré umístění. Žádný závod nebude stejný a proto musíš být stále ve střehu, každému workoutu věnovat pozornost. Vědět kde jsou tvé silné a slabé stránky. Dá se říct, že všestrannost a efektivita jsou klíčové pro úspěch v soutěžním funkčním fitness.

SK JF3 Zlín, z.s. (Sportovní klub Jiné Fitko funkční fitness Zlín)

Sportovní klub je hrdým členem ČFFF (České federace funkčního fitness). Založen byl za účelem rozvoje a podpory mladých sportovců, především v dorosteneckém a juniorském věku až do vrcholové výkonnosti v dospělosti. Naší ambicí je najít a dlouhodobě rozvíjet talenty ze Zlínského regionu, kteří by reprezentovali sebe a svůj klub na národní i mezinárodní úrovni.

Zajímá tě jak v klubu pracujeme? Naše koncepce, které se držíme od samého počátku naší existence, je jednoduchá. Respektujeme jedinečnost každé lidské bytosti. Víme, že každý žijeme v jiném prostředí, formovaly nás různé podněty, poměry v rodině, odlišné sporty v dětství. Nemluvě o zcela unikátní genové (talentové) výbavě každého z nás. Proto s našimi sportovci pracujeme na zcela individuální bázi v rámci malé tréninkové skupiny.

A jaké typy sportovců hledáme? Pracovité! V soutěžním funkčním fitness totiž nemusíš být nejvytrvalejší, nejsilnější nebo ujít po rukou ze všech nejdál. ALE musíš mít všechny atributy na vysoké úrovni. A hlavně. NESMÍŠ mít slabinu. Proto hledáme pracovité mladé atlety, kteří se nebojí trénovat a sport je bude nejen bavit. Je dobré sportem a pro sport doslova žít. Protože bez práce nejsou koláče.

Podpora, zkušenosti, vědomosti.

CrossFit je mladý sport. První závod byl na ranči v Kalifornském Aromas roku 2007. První mistrovství světa ve funkčním fitness, pod hlavičkou IF3 se konalo roku 2017. Do České republiky se CrossFit dostal v roce 2009. A to zásluhou Zdeňka Weiga, který založil CrossFit Praha. V roce 2013 přivedl David Egydy CrossFit do Zlína. Od samého počátku naši trenéři nasávali Davidovi cenné zkušenosti a pěstovali tak svůj vztah k tomuto sportu.

Z počátku se naši trenéři, Dušan i Petra, věnovali čistě svému sportovnímu rozvoji s cílem závodit. Po několika letech se Dušan začal více věnovat studiu trenérství a trénování sebe a ostatních sportovců. Jako jeden z prvních v České republice vystudoval celý OPEX Fitness CCP program. Petra k trenérství stále závodila v CrossFitu, později se přidalo vzpírání, kde to v roce 2020 dotáhla k bronzové medaili na MČR a je dvojnásobnou držitelkou titulu Grand Master kategorie W0. V roce 2018 se zúčastnila mistrovství světa ve funkčním fitness v Londýně.

Oba jsou součástí české scény v podstatě od jejího počátku. Mohou tedy nabídnout své zkušenosti a předávat je dalším generacím sportovců. Stále se však také vzdělávají a posouvají tak své trenérské schopnosti kupředu. Svým komplexním a individuálním přístupem k svěřencům se odlišují od většiny klubů – CrossFit tělocvičen, které pracují na skupinové bázi, kdy je individualita potlačena v rámci větší skupiny.

Plán, trénink, úspěch

Být součástí našeho klubu ti zaručí dlouhodobé plánování v řádu let (např. olympijský cyklus), které je naprosto zásadní pro vývoj mladého sportovce. Bez něj těžko dosáhneš svého maximálního fyzického potenciálu. Také ti poskytneme skvělé tréninkové podmínky v naší tělocvičně Jiné Fitko v Otrokovicích. Dostaneš také kontinuální podporu v mimo tréninkových aktivitách, jako je optimální regenerace a strava. V neposlední řadě je naším cílem pomoci vychovávat sportovce, jako charakterního člověka se zásadami a správnými životními návyky. Klub má také za cíl zajišťovat optimální plán závodů a podporu sportovců přímo na závodě v jeho průběhu.

Máš rád individuální sport? Rád na sobě tvrdě pracuješ? Chceš dosahovat výsledků? Pak je pravý čas vyzkoušet soutěžní funkční fitness ve sportovním klubu Jiného Fitka!

© 2020 Jiné Fitko s. r. o. | Budovatelská 4796, Zlín 760 05 | IČ: 04762835 | Spisová značka C 91777 vedená u Krajského soudu v Brně
Designed by Petr Bělej